A BBC összeszedte azokat a fegyvereket, amelyekkel a NATO az elmúlt hónapokban ellátta Ukrajnát. Szakértők egyetértenek abban, hogy ezek nélkül az ukrán ellenállás már rég elbukott volna. Ugyanakkor azt is hangsúlyozzák, hogy míg az átlag orosz katona motivációja nagyon gyenge, az ukránok elszántan harcolnak hazájuk felszabadításáért. Íme a lista, amivel ezt a harcot a NATO, főként az Egyesült Államok megtámogatta.
A BCC cikke arra hívja fel a figyelmet, amivel tegnap mi is foglalkoztunk: Oroszország taktikát váltott, előszeretettel támadja az ukrán infrastruktúrát rakétákkal és Irántól vásárolt kamikaze drónokkal. Ezek ellen egyelőre kevésnek bizonyul az ukrán légvédelem, ezért Zelenszkij mindenkitől légvédelmi rendszereket kér az elmúlt napokban. Ukrán források szerint ezzel nem az egész országot szeretnék védeni, hanem a legfontosabb csomópontokat, infrastrukturális elemeket. Jó hír a tél szempontjából, hogy a gázinfrastruktúrát az oroszok még nem bombázzák. Ha ez is megtörténik, akkor Ukrajna egyszerűen megfagyhat a télen, ami nagyon gyors kapitulációt eredményezne, hisz összeomlana a hátország.
A BBC most összeszedte, mivel is támogatja pontosan Ukrajna és az ukrán nép többségének erőfeszítéseit is a NATO. A légvédelem szempontjából ezek a nevesített tételek:
- Németország Iris-T infravörös-vezérelt légvédelmi rendszert küld. Ez képest lelőni repülőgépeket, rakétákat, drónokat. A németek szerint az első négy ilyen rendszer már meg is érkezett Ukrajnába, vélhetően a kiképzett személyzettel együtt, tehát az előkészítés már korábban megindult.
- Az amerikaiak NASAMS rendszert ígértek, ez szintén képest repülőket, rakétákat és drónokat kilőni.
Így működik a NASAMS-rendszer:
Ezek mellett az Egyesült Királyság, Kanada, Franciaország és Hollandia is ígérte légvédelmi rendszerek küldését Kijevnek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/13/nato-parancsnok-az-elmult-100-ev-legnagyobb-orosz-veresegebol-forradalom-lehet/” ][/hm_embed]
Egy videó a HIMARS-rendszer használatáról:
De Washington küldött még Javelin tankelhárító rakétákat, howitzer tarackokat és Switchblade öngyilkos drónokat is.
Az Ukrajnában használt külföldi fegyverek negyedét (!) a történelmi okokból antagonisztikusan oroszellenes Lengyelország biztosítja. Ezek között eppúgy vannak régi szovjet fegyverek modernizált változatai (T-72-es tankok), mint vadászgépekhez szánt rakéták.
Íme egy ilyen tank bevetésen:
Az Egyesült Királyság többek között NLAW tankelhárítókat és MLRS nagy hatótávolságú rakétarendszereket küldött. Németország önjáró légvédelmi ágyúkat küldött és hordozható föld-levegő rakétákat. Franciaország Caesar önjáró lövegeket ígért és Macron épp tegnap erősítette meg ezt a vállalást. Nyilván nem publikus, de ezen új eszközök mellé kiképzés is jár, hisz be kell tanítani az új rendszerek használatát.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/13/amerikai-tagallam-csatlakozna-oroszorszaghoz-ezt-mondta-a-kepviselo/” ][/hm_embed]
Nem volna egyszerűbb, ha a jenkik kivágnák az oroszokat Ukrajnából?
Valószínűleg de, és az amerikaiak meg is tudnák csinálni, csakhogy ez egyenes út a harmadik világháborúba. Mivel Ukrajna nem NATO-tag, így NATO-csapatok sincsenek hivatalosan a területén, pláne nem kerülnek harcérintkezésbe az orosz csapatokkal. Ezért utasították el a repüléstilalmi övezet létrehozását és betartatását is Ukrajna fölött már a háború elején. Más kérdés, hogy önkéntesek sokféle nációból előfordulnak az ukrán hadsereg soraiban, így amerikai vagy uniós polgárok is szép számmal.
Egyébként Kelet-Európában 40.000 NATO-katona állomásozik, 300.000 pedig magas készültségbe van helyezve.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/12/oroszorszag-azert-bombazza-a-civileket-mert-nem-tud-elorelepest-felmutatni-a-harcteren/” ][/hm_embed]
Ukrajna NATO-csatlakozását az oroszok vörös vonalnak tekintenék, ami súlyos, akár nukleáris választ is kiválthatna. Ezt az orosz biztonsági tanács egy tisztviselője is világossá tette ma: Ukrajna NATO-csatlakozása a harmadik világháború kezdete lenne, írja a Reuters. Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borell rögtön replikázott is. Szerinte egy ukrajnai orosz atomcsapás után a NATO elpusztítaná a teljes orosz haderőt. A The Guardian beszámolója szerint Borell világossá tette, hogy ukrajnai atomcsapás nem jelentene nukleáris választ a NATO részéről, de azt igen, hogy nem csupán az inváziós hadsereget pusztítanák el, bármit is jelentsen ez részleteiben.
Nemrég egyébként két új taggal bővült volna a NATO. Finnország és Svédország nyáron nyújtották be kérelmüket, azt 28 tagállam már ratifikálta is, kivéve Magyarország és Törökország. Egyesek szerint Erdogan zsarolásra használja (főként a kurdok kapcsán) a szavazatát, Orbán Viktor pedig ütőkártyaként az uniós pénzek kifizetésével kapcsolatosan.
Source: BBC, Tass.com, The Guardian, Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban